, , , , , ,

Awards Night 2018

Awards Evening Goes Ahead Despite Events of Last Weekend
Thank you so much to our wonderful supporters for making our 8th annual Awards Night an extra special one this year.
Pelican Promotions provided us with 150 chairs to allow us to go ahead – and are also providing chairs again next Tuesday for the Leaving Cert Grad Mass. Thanks to Mandy and Shane for their generosity.
Paula Harrison, Mum to Orla and Rachel worked her magic to source 200 chairs from the Clans and Gary O Donoghue, Dad to the two football stars Hollie and Kellie both delivered and returned them in double quick time.
Yet another local club gave us the rest of the chairs we needed. Aidan Mc Ardle, Chairman of Roche Emmets offered us another 200, kindly delivered and collected by Martin Lavery, Dad to Una and Dearbhla, who helped with the loading and unloading!
Blooms donated the stunning floral displays which lifted the spirits of all who arrived that evening.
Des O Loughlin provided the audio visual equipment to bring Ms Mc Grath’s wonderful PowerPoint to life.
Dalton and Dash.ie generously sponsored a Chrome Book for our worthy Ethos winner Jolene.
Trend provided us with beautiful trophies and medals and our Sr Clare Memorial Award and jewellery for the Ethos nominees were Newbridge Silverware.
Ms Dolan thanked everyone for their support in a difficult week and reassured all that we will be back up and running in August in our own building again. She acknowledged the wonderful assistance given to us by DkIT and lots of other schools around town.
Interval acts for the evening were provided by Sixth Year Music students and Senior Council Members. Jolene Murtagh and Eimear Fealy performed a beautifully harmonised version of ‘For Good’ from the hit West End musical ‘Wicked’ Head girl Isobel O Reilly performed a poignantly appropriate song called ‘Rise Up’ which had the audience spellbound. Principal Michelle Dolan praised Isobel for her unceasing efforts all year for the students and the school.

 

Below are the results for the evening.

 

AWARDS CEREMONY 2018 

  • Past Pupil Award: Caroline Mc Elroy
  • Dún Lughaidh Ethos: Jolene Murtagh

Runners-up this yr – Seoda Matthews & Eimear Fealy

  • Best LC: Oonagh Matthews
  • Best JC: Fionnghuala Drumgoole
  • Best LCA: Megan Martin Muckian, Kayleigh O’Rourke, Carla O’Grady, Lauren Rice
  • Leaving Cert High Achievers 2017: Eimer McGee, Maria McArdle, Eimear Shine, Niamh Hayes, Oonagh Matthews, Lauren McCaul, Ciana McGuinness, Hannah Stewart; Niamh Burns, Abigail Ibilola, Áine Grennan, Jessica Murphy, Janae Farinas, Zaneta Salata
  • Academic Achievement:

1st Year:    Winner – Ellie Sullivan 1L

Runners-up – Lauren Briscoe, Ifeoma Enyoazu, Callie McEvoy, Lauren Gregory, Éadaoin Drumgoole, Niamh O’Donnell, Ella Carrie, Sarah Lawrence

2nd Year:   Winner – Eimear Whitmarsh 2U

Runners-up – Aishling Matthews, Kerrie Connolly, Bláthnaid Drumgoole, Isabel Wiseman, Gretta coker, Dervla Mellin, Ciara Roddy, Katie Cotter, Éabha McEneaney, Aoife Lynch, Ellie Mulligan, Aoife Savage

3rd Year:   Winners – Julie Guinan 3O & Hannah Pheifer 3L

Runners-up – Victory Isijola, Aisling McCreesh, Laura Maguire, Sophie Hrechka, Leah Redmond, Natasha Kearney, Eadaoin Cowan, Annabelle Betache, Esther Ibilola, Eva Harmon, Mollie Toner

5th Year:    Winner – Ciara Matthews 5O

Runners-up – Aimee Taaffe, Caoimhe Matthews, Rebecca Gernon, Katie Murphy, Katarina Sidorova

6th Year:    Winner – Seoda Matthews 6I

Runners-up – Alisha Donnelly, Roisín Osborne, Caoimh Mulligan, Isobel Reilly, Caroline Ebbs, Shamsa Shahid

  • Student of the Year

1st Year – Sarah Lawrence 1U

2nd Year – Ellie Mulligan 2U

3rd Year – Eva Harmon 3I

TY – Fionnghuala Drumgoole 4O

5th Year – Katarina Sidarova 5U

6th Year – Seoda Matthews 6U

SPORTING AWARDS

  • Basketball:

1st Year:    Winner – Ifeoma Enyoazu 1L –

Runners-up – Ijeoma Enyoazu 1L & Zara Woods 1U

 

2nd Year:   Winner – Abi Keenan 2U

Runners-up – Aishling Matthews 2L & Caoimhe Daly 2U

 

U-16:        Winner – Natasha Kearney 3O

Runners-up – Kayla Byrne 3I & Katie Rooney 3U

 

U-19:        Winner – Jewell Rosagaran 6L

Runners-up – Dáirine White 6U, Rósín Osborne 6L & Seoda Matthews 6U

 

  • Gaelic Football:

U-14:        Winner – Aoife O’Connell 2L

Runners-up – Abi Keenan 2U & Aishling Matthews 2L

 

U-16:        Winner – Holly O’Donoghue 3L

Runners-up – Aoibheann Murphy 3L, Katie Rooney 3U & Kayla Byrne 3I

 

Senior:      Winner – Seoda Matthews 6U & Róisín Osborne 6L

Runners-up – Dáirine White 6U & Kellie O’Donoghue 5L

 

  • Volleyball:

1st Year:    Winner – Ijeoma Enyoazu 1L

Runners-up – Ifeoma Enyoazu 1L & Vanessa Wojno 1O

 

2nd Year:    Winner – Aishling Matthews 2L

Runners-up – Yvonne Ng 2U & Zahra Zahra 2O

 

  • Soccer:

U19:          Winner – Dáirine White 6U

Runners-up – Sarah McGrane 6U & Kafaya Ayoade 6L

 

  • Camogie: Winner – Kerrie Connolly 2L

Runners-up – Nicole McCabe 5O, Julie Guinan 30 & Zahra Zahra 2L

 

  • Rugby: Winners – Caoimhe Conroy 3I & Jessica Woodlock 5O

 

  • Sportsperson of Year:

Winners – Jewell Rosagaran 6L

Runners-up – Róisín Osborne 6L & Seoda Matthews 6U

Other Awards 

  • Environment Award – Anneke Wisniewska 3U

 

  • Instrumental Group Award – Seoda Matthews, 6U

 

  • Art Students of the Year – Dáirine White, 6U & Brea Coburn 6L

 

  • Junior Cert Business Result – Catherine Carolan, 4L

 

  • John Paul II Award –                 Hannah Mullen 5O (Silver), Jessica Woodlock 5O (Bronze)  )

 

Check out the Facebook page for some photos – more will follow.